Zbiórka dla Marcina – relacja z akcji

Fundacja Na Swoim Miejscu zorganizowała zbiórkę publiczną (nr 2015/1358/OR) dla Marcina Żukowskiego, na potrzeby leczenia i remontu mieszkania.

Marcin jest aktywnym młodym człowiekiem: pracuje, podróżuje, ewangelizuje, należy do wspólnoty neokatechumenalnej w Warszawie . Od ponad 20 lat żyje ze świadomością nieuleczalnej choroby, którą jest nowotwór objawiający się częstymi zawrotami głowy, bólami, wizytami w szpitalu. Marcin, choć stale pomaga innym, sam potrzebuje pomocy.

Zbiórka odbyła się 19 kwietnia 2015r. przy kościele św. Anny w Piasecznie, po wszystkich mszach parafialnych. Zbiórkę poprzedzało ogłoszenie, przedstawiane przez członków Fundacji, przybliżające zebranym osobę Marcina i jego potrzeby.
Podczas zbiórki członkowie Fundacji zachęcali do pomocy Marcinowi w 2 sferach: modlitewnej, z prośbą o dar uzdrowienia oraz finansowej na remont mieszkania i zakup niezbędnych leków. Ofiary do puszek zbierało 24 wolontariuszy.

Zbiórka spotkała się z dużym zainteresowaniem i odpowiedzią parafian. Wiele osób chciało się więcej dowiedzieć o Marcinie, były osoby które dzieliły swoją znajomością z nim, niektórzy proponowali pomoc w znalezieniu specjalisty odpowiedniego dla Marcina.

Kwota pieniędzy zebranych do puszek wyniosła 9126,41 zł. Podczas zbiórki wolontariusze informowali o możliwości przesłania darowizny dla Marcina na konto Fundacji. Tą drogą zebrano do końca 2015 roku 590 zł. Środki w całości przekazano Marcinowi Żukowskiemu.

Dzięki tym środkom Marcin wyremontował 2 pokoje, w których mieszka (zakup ławy, kanapy, szafki, regału, szafy w zabudowie, odnowienie ścian, wymiana okien i podłóg, zakup materiałów wykończeniowych oraz opłacenie ekipy remontowej), opłacił konieczne zabiegi medyczne i badania oraz zakupił potrzebne leki.
Marcin przyznał, że sam nie dałby rady zebrać kwoty potrzebnej do niezbędnego remontu swojego mieszkania. W intencji swoich darczyńców modli się, zamówił też za te osoby mszę świętą.


Marcin przed swoim blokiem na warszawskim Ursynowie.


Marcin żył w wyjątkowo trudnych warunkach, z braku mebli część rzeczy przechowywał w pudłach, część mebli nie nadawało się już do użytku.


Oklejanie puszek – ostatnie przygotowania do zbiórki.


Pokój Marcina już w nowej odsłonie.


Oprócz zakupu nowych mebli Marcin przeprowadził niezbędny remont dwóch pokojów – pomalował ściany, wymienił stare podłogi, drzwi i nieszczelne okna.


W sypialni znalazło się miejsce na dużą szafę w zabudowie.