Relacja z Orszaku Trzech Króli w Piasecznie 2018

Piaseczyńską tradycją staje się już coroczny pochód w Uroczystość Objawienia Pańskiego – Orszak Trzech Króli. W tym roku odbył się on w wyjątkowo wiosennej aurze. Piękne słońce i plusowa temperatura zgromadziły na piaseczyńskim rynku około 2 tysięcy osób.

Starsi i młodsi, oczekując na rozpoczęcie Orszaku, mogli podziwiać małe stadko owiec, które stanowiły jedną z atrakcji przygotowanych dla uczestników pochodu. Każdy przybyły mógł otrzymać śpiewnik z tekstami kolęd, orszakową gazetkę, a także papierową koronę i okolicznościową naklejkę.

Nowe miejsce rozpoczęcia wydarzenia nie było jedyną zmianą, jaka w tym roku została wprowadzona do orszakowego scenariusza. Znana wszystkim z poprzednich lat trasa pochodu została dwukrotnie wydłużona i wzbogacona o kilka mansjonów – oprócz znajomych diabełków, atakujących Orszak od strony ulicy Nadarzyńskiej, pojawiły się między innymi anioły wskazujące drogę z balkonu Centrum Kultury czy drabiny ustawionej przy ulicy Wschodniej oraz scena odegrana na schodach Banku Spółdzielczego przez dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ulicy Zgoda.
Pochód prowadziła, jak co roku, pani Ewa Lubianiec – dobry duch naszego Orszaku. Za jej przewodnictwem przeszliśmy ulicą Kościuszki, Wschodnią, Kilińskiego i Sierakowskiego, aby przeciąć ponownie rynek i dotrzeć do placu Jana Pawła II, gdzie Trzej Królowie złożyli hołd i swoje podarunki u stóp Józefa, Maryi i małego Jezusa.

Zwieńczeniem Orszaku było wspólne kolędowanie, które w tym roku odbyło się w Auli Niebieskiej domu parafialnego. Zespół Rodzinne Granie i jego goście (między innymi muzycy zespołów Łysa Góra i TGD) wykonał kolędy znane i mniej znane, zachęcając wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania na chwałę Boga. Niewątpliwym zaszczytem dla nas – organizatorów i członków Fundacji Na Swoim Miejscu – była możliwość włączenia się w wykonanie niektórych utworów, za co serdecznie dziękujemy!

Przybyli na koncert mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku oraz napić się gorącej kawy lub herbaty w orszakowej kawiarence. W radosnej atmosferze kolędowania zostały także wręczone nagrody w konkursie „Przebierz się na Orszak”. Niekwestionowanymi zwycięzcami zostali Ida i Gustaw Klaus, których przebranie Józefa i Maryi na osiołku zrobiło furorę wśród uczestników Orszaku. Drugie miejsce zajęła Oliwia Dobrowolska w przebraniu Maryi z Dzieciątkiem, a na trzeciej pozycji uplasowali się Hela i Ignaś Ambrozik jako aniołek i pastuszek. Wyróżnienia zdobyli: Marysia Frąc, Tymek Śmiechowski i Jarosław Poręba. Gratulujemy!

Serdeczne podziękowania chcemy złożyć wszystkim darczyńcom, dzięki którym Orszak mógł odbyć się w tym roku. Bardzo dziękujemy hipermarketowi Auchan, który ufundował nagrody w naszym konkursie oraz słodycze, a także piekarni Krzosek i sklepowi MAX, którzy przekazali produkty spożywcze do kawiarenki.
Podziękowania przekazujemy także pani Annie Schabek, dzięki której na naszym rynku zagościły owce oraz Janowi Bernatowi i firmie „Manufaktura Video”.
Nad naszym bezpieczeństwem czuwała policja, straż miejska, a także 45 Drużyna Starszoharcerska im. Rudego i Harcerska Grupa Ratowniczo-Medyczna. Dziękujemy!
Orszak nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie naszych patronów: Pana Burmistrza Zdzisława Lisa, Pana Starosty Wojciecha Ołdakowskiego oraz Ks. Prałata Zbigniewa Pruchnickiego. Nieocenionej pomocy udzielili nam również księża: Proboszcz parafii św. Anny w Piasecznie, Ks. Andrzej Krynicki oraz proboszczowie okolicznych parafii. Wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Z relacjami mediów z tegorocznego piaseczyńskiego orszaku można się zapoznać tutaj.
Zdjęcia Przeglądu Piaseczyńskiego
Fotorelacja Powiatu Piaseczyńskiego
Zdjęcia na naszym fb

Tegoroczny Orszak zgromadził bardzo wielu mieszkańców Piaseczna i okolic.

Na rynku czekało wiele atrakcji – m.in. żywe zwierzęta.


Można było także wziąć udział w konkursie „Przebierz się na Orszak”…


… co sprawiło, że wiele osób przyszło w przebraniach.

Wielkie zainteresowanie wzbudzili Józef i Maryja na osiołku – zwycięzcy tegorocznego konkursu „Przebierz się na Orszak.

Na czele Orszaku szli jego patroni, wraz z ks. proboszczem Andrzejem Krynickim.

Wspólnemu śpiewowi kolęd towarzyszyły połączone siły schól z Piaseczna…

… i z Jazgarzewa.

Nie obyło się bez przeszkód – diabły próbowały sprowadzić Orszak na manowce.


Na szczęście za wskazaniem anioła odnaleźliśmy właściwą drogę do stajenki.

Scena walki dobra ze złem.

Pasterze strzegący swoich owiec.

Na placu Jana Pawła II Orszak witały flagi.


Maryja w oczekiwaniu na pokłon trzech króli.

Orszak niebieskiego króla składa dary.

Trzej Królowie wznieśli swoje okrzyki ze sceny w Auli Niebieskiej…

… a zaraz potem swoje słowa do zgromadzonych skierowali patroni Orszaku.

Wspólne kolędowanie poprowadził zespół Rodzinne Granie i jego goście.

Z radością wsparli go członkowie naszej Fundacji!