Relacja z Orszaku Trzech Króli w Piasecznie 2019

Orszak Trzech Króli został w tym roku zorganizowany w Piasecznie po raz czwarty i raczej nie będzie przesady w stwierdzeniu, że z każdą kolejną edycją staje się coraz piękniejszym wydarzeniem.

W tym roku największą nowością i atrakcją była niewątpliwie drewniana szopka, zaprojektowana i zbudowana specjalnie na potrzeby Orszaku przez Krzysztofa Kasiedczaka. Również liczba jej „mieszkańców” w stosunku do poprzedniego roku znacznie wzrosła: oprócz Maryi i Józefa (odgrywanych przez Zofię i Mateusza Markiewiczów) z Dzieciątkiem, pojawiły się w niej także aniołki i pastuszkowie, w role których wcieliły się dzieci z Punktu Przedszkolnego Harwardzik. Jak co roku można było w niej także podziwiać żywe zwierzęta: owce i kozy.

Trasa Orszaku wiodła, tak jak w roku ubiegłym, ulicami Kościuszki, Wschodnią i Sierakowskiego. Na uczestników pochodu czekały atrakcje w postaci mansjonów przygotowanych na balkonach znajdujących się po drodze budynków. Aniołowie wskazywali drogę, diabły usiłowały odwieść Orszak od zmierzania do celu wędrówki, a św. Faustyna, św. Jan Paweł II i św. Maksymilian Kolbe wygłosili swoje przesłania, które na różny sposób odnosiły się do hasła tegorocznego Orszaku: „Nadzieją się cieszą”. Nie zabrakło również tanecznej interpretacji pokłonu pasterzy w wykonaniu Klubu Sportowego „Grawitacja”. Przez cały czas uczestnikom marszu towarzyszyły muzycznie połączone siły schol z Jazgarzewa i Józefosławia.

Zwieńczeniem pochodu był pokłon Trzech Króli, wraz z orszakami, u stóp betlejemskiej stajenki. Następnie wszyscy udali się do domu parafialnego na wspólne kolędowanie pod przewodnictwem zespołu Rodzinne Granie i jego gości.

Pogoda była dla nas w tym roku raczej łaskawa, jednak nie ma Orszaku bez zmarzniętych nosów i uszu – można było zatem rozgrzać się w tradycyjnej orszakowej kawiarence, gdzie serwowano herbatę, kawę, kakao i słodycze.

W organizację naszego Orszaku z roku na rok zaangażowanych jest coraz więcej osób. Wszystkim pragniemy z serca podziękować za poświęcony czas, siły i hojne dzielenie się swoimi talentami.

Zgromadziliśmy się na rynku w Piasecznie.

Pokłon pasterzy – KS „Grawitacja”.

Pochodowi towarzyszył śpiew i gra połączonych sił schol z Jazgarzewa i Józefosławia.

Jeden z mansjonów – orędzie św. Faustyny.


Biały i różowy to kolory tegorocznego Orszaku.

Pokłon Trzech Króli.

Zosia i Mateusz oraz dzieci z przedszkola Harwardzik jako postacie szopki.

Więcej zdjęć można znaleźć na fb.

Dziękujemy naszym patronom: Burmistrzowi Piaseczna, panu Danielowi Putkiewiczowi, oraz jego zastępcy, pani Hannie Kułakowskiej- Michalak, a także panu Staroście Ksaweremu Gutowi i ks. dziekanowi Andrzejowi Krynickiemu. Szczególne podziękowania należą się również p. Ewie Lubianiec, która prowadziła Orszak i włożyła w jego przygotowanie wiele serca, czasu i pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i tworzenie pochodu: scholi z Jazgarzewa i Jozefosławia pod kierownictwem Doroty Cichockiej-Zawady i Basi Puzik; Klubowi Sportowemu Grawitacja, Urszuli Strzeżek i Szymonowi Kowalewskiemu; wspólnotom Neokatechumenalnym z Parafii św. Anny w Piasecznie; wspólnocie Ruchu Światło-Życie przy parafii św. Anny w Piasecznie; Teatrowi Po 20; Szkole Podstawowej z Józefoslawia; Szkole Podstawowej nr 1 w Piasecznie; Przedszkolu s. Pasterzanek w Piasecznie; Katolickiej Szkole pod Żaglami; Centrum Kultury w Piasecznie, a także wszystkim którzy udostępnili swoje lokale i balkony umożliwiając nam zorganizowanie mansjonów. Dziękujemy harcerzom z 45 drużyny starszoharcerskiej im. Rudego z Piaseczna oraz z Harcerskiej Grupy Ratowniczo-Medycznej Piaseczno, straży miejskiej, policji i służbie porządkowej za troskę o bezpieczeństwo podczas Orszaku. Dziękujemy za darowizny, dzięki którym mogliśmy zorganizować tegoroczny Orszak, a zwłaszcza zbudować szopkę, przygotować nagrody i poczęstunek dla uczestników Orszaku. Dziękujemy piekarni Krzosek, dyrekcji sklepu Auchan Piaseczno oraz sklepowi MAX, p. Janowi Bernatowi, firmie Violet Kiwi oraz p. Irkowi Kozłowskiemu za obsługę techniczną koncertu.