Relacja z Orszaku Trzech Króli w Piasecznie 2020

„Idźcie do Betlejem” – takim hasłem zachęcaliśmy w tym roku mieszkańców Piaseczna i okolic do uczestniczenia w Orszaku Trzech Króli, organizowanym w naszym mieście już po raz piąty. Słowa te, zaczerpnięte z popularnej kolędy „Gdy się Chrystus rodzi”, miały przypominać nam o celu naszej wędrówki piaseczyńskimi ulicami.

Tegorocznym koordynatorem wszystkich działań związanych z Orszakiem został Rafał Zdunek. Jest to bardzo wymagające i odpowiedzialne zadanie, jednak trzeba powiedzieć, że Rafał poradził sobie znakomicie. Dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy po raz kolejny cieszyć się ze wspólnego świętowania 6 stycznia.

Z każdym rokiem Orszak przyjmuje nieco inny kształt, pojawiają się pewne modyfikacje, aby uczynić go jeszcze piękniejszym wydarzeniem. Tym razem orszaki królewskie i wszyscy pozostali uczestnicy pochodu zgromadzili się na Skwerze Kisiela i stamtąd wyruszyli do betlejemskiej szopki, zlokalizowanej na piaseczyńskim rynku. Jak co roku, w rozważaniach i radosnych okrzykach przewodziła im niezastąpiona pani Ewa Lubianiec. Na swojej drodze spotykali różne postaci, które pomagały im lub próbowały przeszkodzić w osiągnięciu celu: anioły i diabełki, a także św. Joannę Berettę Mollę, św. brata Alberta i kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy wygłosili swoje orędzia z balkonów kamienic zlokalizowanych na trasie Orszaku.

W oprawę Orszaku zaangażowane były różne grupy działające w Piasecznie i okolicach: schola z Jazgarzewa, która uświetniła Orszak swoim pięknym śpiewem kolęd, grupa taneczna Grawitacja, dzięki której mogliśmy podziwiać sceny z udziałem pasterzy, schola z parafii św. Anny, która wcieliła się w rolę chóru anielskiego, witającego Orszak na rynku oraz aktorzy z teatru pani Doroty Zawady. Całkowicie nową atrakcją był udział w pochodzie dwóch uroczych alpak, które odwiedziły nas dzięki uprzejmości punktu „Alpaki z Zielonych Traw”.

Tradycyjnie już, pochód zwieńczony został pokłonem Trzech Króli przy szopce betlejemskiej, u stóp Maryi, Józefa i małego Jezusa (w tym roku w roli świętej rodziny wystąpili Beata i Grzegorz Szuba), a następnie wspólnym kolędowaniem. W tym roku odbyło się ono na scenie, zlokalizowanej w sąsiedztwie szopki. We wspólnym śpiewie poprowadził nas zespół D.R.A.M.A.T., który rozgrzał wszystkich swoją radosną energią równie dobrze, jak gorąca herbata i kakao z orszakowej kawiarenki.

Warto również wspomnieć o tradycyjnym orszakowym konkursie na przebranie – także i w tym roku wszyscy chętni mogli zgłosić swój strój i walczyć o wspaniałe nagrody, ufundowane przez Gminę Piaseczno i Powiat Piaseczyński, a także sklep Auchan. Najlepsi w tym roku okazali się: Paweł i Wojtek Kucharczukowie (I miejsce), Mela Grodner (II miejsce) oraz Daria Potocka (III miejsce). Wyróżnienia zdobyli Weronika i Wojciech Warmijak, Michał i Anna Maciejewscy oraz Michasia Kowalska. Gratulujemy!

Orszakowi towarzyszył również konkurs na gwiazdę, w którym udział wzięli uczniowie piaseczyńskich szkół podstawowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym tegoroczny Orszak mógł ponownie zaistnieć w piaseczyńskiej przestrzeni świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego:
• panu burmistrzowi Danielowi Putkiewiczowi oraz władzom gminy, panu staroście Ksaweremu Gutowi i księdzu dziekanowi Andrzejowi Krynickiemu;
• darczyńcom: sklepom Auchan, Max, Przystankowi Piekarnia, restauracji „Polskie Smaki”, parafii w Magdalence oraz wszystkim indywidualnym ofiarodawcom;
• koordynatorom działów organizacyjnych Orszaku: pani Ewie Lubianiec, Bartłomiejowi i Paulinie Gajewskim, Katarzynie Piwowarskiej, Michałowi Powęskiemu, Agnieszce i Jarosławowi Porębom, Wojciechowi Borowskiemu, Annie Porczyk, Marcie Klimczak, Monice Kukiełce, Marcinowi Gwardysowi, Krzysztofowi Szwarcowi;
• dzieciom i rodzicom z przedszkola przy ul. Kościelnej, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piasecznie oraz z przedszkola w Zalesiu, którzy zaangażowali się w tworzenie królewskich orszaków;
• orszakowej scholi z Jazgarzewa, anielskiej scholi z parafii św. Anny w Piasecznie, zespołowi D.R.A.M.A.T., harcerzom i wszystkim, którzy jakkolwiek włączyli się w Orszak Trzech Króli w Piasecznie.

Bardzo cieszy nas, że wydarzenie to z każdym rokiem staje się coraz piękniejsze i już teraz zapraszamy na Orszak 2021!

Morze kolorów – na pierwszym planie Orszak Króla Czerwonego. (fot. Kacper Krzywoń)

Dobry duch naszego Orszaku i przewodniczka w drodze za Gwiazdą – p. Ewa Lubianiec. (fot. Kacper Krzywoń)

Orszak rozpoczął się odczytaniem Ewangelii przez ks. dziekana Andrzeja Krynickiego. (fot. Kacper Krzywoń)


Towarzyszyły nam Alpaki z Zielonych Traw. (fot. Piotr Goździkowski)

Orędzie Joanny Beretty Molli. (fot. Piotr Goździkowski)

Diabły próbowały nas zwieść, ale na szczęście opiekowały się nami Anioły. (fot. Kacper Krzywoń)

Taniec pasterzy. (fot. Piotr Goździkowski)

Trzej Królowie w pełnej krasie. (fot. Zuzanna M. Jarzębowska)

Orszak na rynku witały chóry anielskie. (fot. Kacper Krzywoń)

Maryja z Dzieciątkiem oczekiwała na pokłon Trzech Króli w towarzystwie aniołków i pastuszków. (fot. Piotr Goździkowski)

Spotkanie na szczycie – po lewej obecny koordynator, Rafał Zdunek, po prawej koordynator poprzednich Orszaków – Bartłomiej Gajewski. (fot. Kacper Krzywoń)

Zwycięzcy tegorocznego konkursu na przebranie – Paweł i Wojtek Kucharczukowie. (fot. Zuzanna M. Jarzębowska)

Kolędowanie z zespołem D.R.A.M.A.T. (fot. Zuzanna M. Jarzębowska)

Z alpakami można było przywitać się w szopce. (fot. Kacper Krzywoń)

Schola z Jazgarzewa wspierała nas we wspólnym kolędowaniu. (fot. Kacper Krzywoń)

Więcej zdjęć można znaleźć na fb.